• Follow us on
  • rss
Eryk Makohon

Eryk Makohon

Taniec współczeny

Eryk Makohon – tancerz, choreograf, pedagog i teoretyk tańca.

Absolwent Liceum Muzycznego, Wydziału Architektury (Politechnika Krakowska) oraz Teorii Tańca (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie – autor pracy dyplomowej „Konstantin Stanisławski, Eugenio Barba, Jerzy Grotowski. Metody pracy – próba przeniesienia na grunt tańca”, publikacja w ramach wydawnictwa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina).

Twórca, kierownik i choreograf Krakowskiego Teatru Tańca, z którym związany jest nieprzerwanie od niespełna dwudziestu lat. Autor prawie trzydziestu spektakli Teatru, prezentowanych na scenach w Polsce i zagranicą. Pomysłodawca, twórca koncepcji i pierwszy kierownik Krakowskiego Centrum Choreograficznego.

Jest autorem projektów o charakterze edukacyjnym, realizowanych we współpracy między innymi z Narodowym Centrum Kultury, Uniwersytetem Jagiellońskim, Centrum Kultury Mościce (w ramach Festiwalu Scena Otwarta). Autor programu nauczania tańca współczesnego w liceum ogólnokształcącym oraz projektu edukacyjnego, przygotowanego i przeprowadzonego we współpracy z Katedrą Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pedagog tańca z wieloletnim doświadczeniem. Od 2012 roku pracuje jako pedagog na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Inicjator i organizator wielu wydarzeń artystycznych, między innymi Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER, BalletOFFFestival, konkursu choreograficznego „3…2…1…TANIEC”, Festiwalu Młodzieżowych Zespołów Tanecznych TANIECmałopolska, Międzynarodowego Dnia Tańca i Nocy Tańca w Krakowie oraz wielu innych.

Jako organizator i animator kultury współpracował między innymi z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Instytutem Muzyki i Tańca, Teatrem Lalki, Maski i Aktora Groteska, Małopolskim Ogrodem Sztuki, Teatrem Ludowym, Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a także z Urzędem Miasta Krakowa oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

W sezonach 2003-2005 tancerz Śląskiego Teatru Tańca, pierwszego zawodowego teatru tańca współczesnego w Polsce. Współpracował także z WM Physical Theatre z Kanady. Jako pedagog i choreograf na stałe współpracuje z Teatrem KTO, jest twórcą ruchu w spektaklach „Quixotage”, „Ślepcy”, „Chór sierot” pokazywanych na wielu festiwalach teatralnych na całym świecie. We współpracy z Teatrem KTO oraz Operą Królewską w Oslo stworzył także ruch do spektaklu „Operacja Opera”, prezentowanego w Polsce i w Norwegii.    

Zrealizował ponad dwadzieścia autorskich spektakli, pokazywanych w Polsce i zagranicą. Stworzył ruch do spektakli „Lolita Dolly” Teatru Nikoli oraz „Moralność Pani Dulskiej”, realizowanego przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.

Wykładowca wielu warsztatów w Polsce, między innymi w ramach Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu, Krakowskich Spotkań BaletOFFowych, warsztatów tańca współczesnego w Kaliszu, warsztatów w  Mielcu, Krośnie, Sanoku, Kaliszu, Tarnowie, Warszawie, Lublinie, Połczynie i wielu innych.

Więcej o pracy twórczej  http://www.miesiecznik.znak.com.pl/14636/calosc/laboratorium-w-ruchu

Zajęcia warsztatowe